40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2021 r. przypadła 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan wojenny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych.

W niedzielę w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, ofiar stanu wojennego oraz więzionych, internowanych, represjonowanych działaczy Solidarności i opozycji antykomunistycznej lat 80. Po mszy św. uroczystości przeniosły się pod obelisk bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pod Dąb Wolności w Parku Konstytucji 3. Maja, gdzie zebrani goście złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystości następnie kontynuowano w budynku Archiwum Państwowego w Suwałkach, gdzie odbyła się konferencja poświęcona wydarzeniom sprzed 40 lat.

W uroczystości min. udział wzięli: parlamentarzyści – senator RP Marek Komorowski, poseł Jarosław Zieliński, Józef Mozolewski – przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przewodnicząca suwalskiego oddziału NSZZ „Solidarność”, samorządowcy, służby mundurowe.

Wszyscy podkreślali tragizm tamtych wydarzeń, który nadal nie złamał ducha narodu i w efekcie po latach doprowadził do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności.

Senator RP
Marek Adam Komorowski