82. Rocznica wybuch II wojny światowej

82. Rocznica wybuch II wojny światowej

82 lata temu wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową- największą wojnę światową w historii, trwająca od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Podpisany 2 września 1945 roku na pokładzie pancernika USS „Missouri „w Zatoce Tokijskiej definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.

1 września 1939 roku w godzinach porannych Wehrmacht uderzył na Polskę wzdłuż granicy polsko-niemiecko-słowackiej. Wojnę rozpoczęło zbombardowanie Wielunia o godz. 4.35. Następnie, o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Tego samego dnia, we wczesnych godzinach rannych, Niemcy uderzyli na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsk, aresztowali pierwszych 250 Polaków mieszkających w Gdańsku i wymordowali polskich kolejarzy w Szymkowie. Tak właśnie rozpoczął się najkrwawszy w dziejach świata konflikt zbrojny, który pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

1 września w rocznicę wybuchu II wojny światowej senator RP Marek Adam Komorowski wraz ze strażakami ochotnikami prezesem zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Kołakach Kościelnych Adamem Łubnickim i prezesem OSP w Szczodruchach Andrzejem Dmochowskim złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy Wojska Polskiego, oddając hołd poległym.

Senator RP
Marek Adam Komorowski