Beatyfikacja rodziny Ulmów

Beatyfikacja rodziny Ulmów

10 września 2023 r. w Markowej wiosce na podkarpaciu odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która 24 marca 1944 r., w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Rozkaz zastrzelenia całej rodziny Ulmów i ukrywanych Żydów wydał niemiecki żandarm Eilert Dieken, który za tą zbrodnię nigdy nie został osądzony. Zbrodnia w Markowej stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Sam proces beatyfikacyjny trwał 20 lat i początkowo był prowadzony w ramach procesu beatyfikacyjnego całej grupy męczenników II wojny światowej. Jednak w 2017 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zezwoliła na oddzielne prowadzenie procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów przez archidiecezję przemyską. Proces ten został zakończony wraz z zatwierdzeniem dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów przez papieża Franciszka w grudniu 2022 r. Beatyfikacja rodziny Ulmów, to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko. Uroczystości beatyfikacyjne zgromadziły ok. 35 tysięcy pielgrzymów, w tym najwyższe władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałek Sejmu Elżbietą Witek i premierem Mateuszem Morawieckim na czele, a przewodniczył im prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Mszę św. koncelebrowało blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.

Dniem corocznego wspomnienia nowych błogosławionych ustanowiony został 7 lipca.

Wykonanych zostało także kilka relikwiarzy z cząstkami błogosławionych. Główny relikwiarz w kształcie sarkofagu, wewnątrz którego są doczesne szczątki błogosławionej rodziny Ulmów został umiejscowiony w bocznym ołtarzu kościoła pw. św. Doroty w Markowej. Przygotowano też kilka relikwiarzy, z których jeden został przekazany papieżowi Franciszkowi, drugi znajduje się w archikatedrze w Przemyślu, a trzeci od 24 września ma peregrynować po polskich diecezjach. Miejmy nadzieję, że również do zambrowskich parafii. Relikwiarz ten zawiera bardzo małe cząstki doczesnych szczątków nowych błogosławionych zarówno rodziców, jak i dzieci. Relikwiarz ma 40 cm wysokości i wykonany jest z patynowanego brązu. Przedstawia drzewo jako symbol życia, na którym umieszczono członków rodziny Ulmów, a w tle widać ich dom rodzinny. Całość relikwiarza wieńczy wieża kościoła parafialnego w Markowej.

Wiktoria i Józef Ulmowie w 1995 r. pośmiertnie zostali uhonorowani przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński również pośmiertnie odznaczył Wiktorię i Józefa Ulmów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. A od 2018 r. na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy Parlament ustanowił „dzień 24 marca” Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Los rodziny Ulmów to symbolem martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom. Oby takich wydarzeń w przyszłości nigdy nie było.

Senator RP
Marek Adam Komorowski