Dzień Samorządu Terytorialnego A.D. 2020

Dzień Samorządu Terytorialnego A.D. 2020 w Rutkach-Kossakach

27 maja 2020 r. Mszą Św. w kościele pw. Św. Anny w Rutkach-Kossakach rozpoczęto obchody 30-lecia samorządu terytorialnego w Gminie Rutki. Po mszy w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach-Kossakach odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Rutki.

Sesje rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Przewodniczący Rady Paweł Kowalewski wspomniał wszystkie osoby pełniące funkcje radnego na przestrzeni minionych 30 lat. Minutą ciszy uczczono wszystkich zmarłych radnych. Wójt Dariusz Modzelewski podsumował osiągnięcia Gminy Rutki oraz aktualne wydarzenia.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, w tym senator RP Marek Komorowski. Senator pogratulował osiągnięć w minionym 30-leciu. Podkreślił, że reforma samorządowa to najlepsza z reform, która przełamała monopol totalitarnego państwa, pozbawiła jednolitej władzy państwowej – terenowe organy administracji państwowej, usamodzielniła finansowo gminy. Dzięki tej reformie gminy bardzo się rozwinęł. Senator Marek Komorowski z okazji święta złożył życzenia wszystkim samorządom powiatu zambrowskiego. Włodarzom Gminy Rutki przekazał okolicznościowego orła senackiego i podkreślił, że to właśnie Senat RP był inicjatorem reformy samorządowej na przełomie 1989 i 1990 roku. Jako patron odrodzenia polskiego samorządu, Senat RP w dniu 13 marca 2020 r. podjął okolicznościową uchwałę oddającą hołd zarówno wszystkim twórcom reformy samorządowej, jak i samym samorządom. Uchwała jest uznaniem dorobku wszystkich kadencji polskiego samorządu. i podziękowaniem za działalność „pro publico bono”, tzn. dla dobra publicznego.

W czasie uroczystości głos zabrał również asystent posła na sejm RP Stefana Krajewskiego składając życzenia i przekazując pamiątkowy grawerton. Na zakończenie sesji wójt gminy wręczył wszystkim obecnym okolicznościowe medale Gminy Rutki z okazji 30-lecia samorządu i podziękował za obecność.

Do pobrania w PDF: 

Senator RP
Marek Adam Komorowski