IX Bieg „Tropem Wilczym” Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wysokiem Mazowieckiem

IX Bieg „Tropem Wilczym” Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wysokiem Mazowieckiem

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

15.07.2021 r. Wysokie Mazowieckie do organizacji tego wydarzenia przystąpiło już po raz czwarty.

W godz. 10:00 – 13:00 ulicami miasta Wysokie Mazowieckie przebiegło ponad 100 osób, oddając w ten sposób pamięć i hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. W biegu wziął czynny udział senator Marek Adam Komorowki.

Trasa biegu: START z ulicy Ludowej, w pobliżu pomnika mjr. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”i jego żołnierzy, naprzeciw Miejskiego Ośrodka Kultury; następnie ulicą Armii Krajowej, przez Plac Odrodzenia do ulicy Długiej do Rynku Piłsudskiego przed Pomnikiem Niepodległości – Polskiej Organizacji Wojskowej i ulicą Mystkowską przez Rondo im. Prezydenta Kaczyńskiego w ulicę Szpitalną, następnie ulicą Sienkiewicza i prosto aleją przez Park im. Kiełczewskich do ulicy Mickiewicza, przed Pomnikiem Armii Krajowej, do ulicy Ludowej, do Miejskiego Ośrodka Kultury – META.

Trasa miała długość 1963 m i stanowiła pętlę. Można było wybrać dystans złożony z 1, 2 lub 5 okrążeń.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Senator RP
Marek Adam Komorowski