Jubileusz 25.lecia Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie

Jubileusz 25.lecia Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie

6 lutego 2022 r. w Ośrodka Kultury w Zambrowie odbył się jubileusz 25. lecia Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie.

Początki Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej sięgają jesieni 1996 roku, kiedy dyrektor zambrowskiej szkoły muzycznej Krzysztof Witkowski zwrócił się do władz samorządowych miasta z wnioskiem o utworzenie w Zambrowie orkiestry w oparciu o młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Zambrowie oraz uczniów i absolwentów szkoły muzycznej. Nauczycielem koordynatorem został Adam Barański, który wspomagał rekrutację uczniów ZSZ. Oficjalnie orkiestra rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 stycznia 1997 r. Kapelmistrzem orkiestry i jedynym jak dotychczas instruktorem został Krzysztof Witkowski.

Pierwszy występ orkiestry odbył się po niespełna 6 miesiącach nauki w dniu 19 czerwca 1997 r. podczas uroczystości nadania imienia gen. Stefana Roweckiego „Grota” Zespołowi Szkół Zawodowych w Zambrowie. Orkiestra zaprezentowała wówczas dwa utwory „Hymn Polski” i marsz „Witaj Polsko”. Debiut orkiestry na ulicach miasta odbył się w dniu 11 listopada 1998 r. podczas uroczystości miejskich z okazji 80. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W 1999 r. przy orkiestrze utworzono zespół mażoretek z którymi pracowały nauczycielki wf Grażyna Łamarz a następnie Dorota Szcześniak. Zespół na przestrzeni 20 lat prowadzili choreografowie: Ewa Jarmołaj, Katarzyna Tur, Maria Gierasimiuk i obecnie Natalia Olszewska. Z młodszymi grupami mażoretek pracuje również nauczyciel gimnastyki artystycznej Lila Grygorian. Od 2002 roku Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta bierze udział w konkursach i festiwalach krajowych i poza granicami kraju. Najważniejsze sukcesy orkiestry to srebrny i dwa brązowe medale w Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Restede w Niemczech w 2007 r. Pierwsze miejsce w mustrze paradnej oraz trzecie miejsce w koncercie estradowym w Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Hattstedt w Niemczech w 2011 r. W 2017 r. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zambrowa zdobyła Srebrny Pas w Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Braslav w Czechach.

Wieczór rozpoczęło wyświetlenie prezentacji multimedialnej podsumowującej 25 lat istnienia orkiestry, ukazująca historyczne zdjęcia i ujęcia wideo, historię powstania orkiestry i najważniejsze wydarzenia w czasie jej istnienia. Wypełniających salę widowiskowo-kinową gości Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Witkowskiego przywitała utworem pod nazwą Golden Swing. Kolejne utwory jakie wykonała orkiestra to: „Zacznij od Bacha” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego w czasie którego zaśpiewał solo Bartosz Gerguszewicz oraz a solo na trąbce wykonał Cezary Witkowski, muzyka z filmu „Księga Dżungli” w utworze zatytułowanym „The Bare Necessities”, „La Paloma” w czasie którego zagrali w duecie bracia Sebastian i Kacper Poźniakowie, „Seven nation army”, wiązanka melodii z wielu filmów Walta Dysneya, „Rock Around the Clock”, wiązanka przebojów muzyki filmowej Ennio Morricone, „Tequila”, piosenka z repertuaru Ewy Bem pt. „Moje serce to jest muzyk” zaśpiewała absolwentka zambrowskiej szkoły muzycznej Weronika Ostrowska, „Ghostbusters”, wiązanka melodii pochodzących z filmu muzycznego oraz „I Want You Back”.

W części oficjalnej uroczystości wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piątkowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski w asyście senatora RP Marka Adama Komorowskiego w imieniu wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczyli Panu Krzysztofowi Witkowskiemu srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie zostało nadane w uznaniu dla osiągnięć artystycznych i pedagogicznych oraz działalności na rzecz upowszechniania kultury i edukacji artystycznej”.

Przekazano także m.in. pamiątkowe grawery, saksofon tenorowy na potrzeby orkiestry.

Na zakończenie kapelmistrz Krzysztof Witkowski podziękował za lata wspierania idei orkiestry.

Jubileuszowy, galowy koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń.

Senator RP
Marek Adam Komorowski