11 listopada 2021 roku obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję. Ciemiężony przez zaborców naród polski kilkukrotnie zrywał się do walki o wolność. Dopiero po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne. Polska po odzyskaniu niepodległości ostatecznie objęła obszar 388 tyś. km², zamieszkany przez 27 mln osób, z których zaledwie 69 % było Polakami. Kraj był wyniszczony nie tylko zaborami oraz I wojną światową, ale również ciężkimi walkami granicznymi.
11 listopada 1937 r. – 19 lat po zrzuceniu przez Polskę jarzma zaborów – odbyły się pierwsze obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego. Ustanowiono je ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, podpisaną przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Ustanowione święto zniesiono ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku i ponownie przywrócono dopiero ustawą w 1989 roku.
W Łomży 11 listopada tradycyjnie przed tablicami upamiętniającymi marszałka Józefa Piłsudskiego, Leona Kaliwodę i Romana Dmowskiego złożone zostały kwiaty. W Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została msza święta pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego w intencji Ojczyzny. Powagi uroczystości dopełniło bicie dzwonów kościelnych. Nie zapomniano również o zapaleniu zniczy na grobie Leona Kaliwody oraz mogiłach żołnierskich znajdujących się na łomżyńskim cmentarzu.
W Zambrowie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej pod przewodnictwem Dziekana Zambrowskiego ks. prał. dr. Wojciecha Nowackiego. Następnie delegacje udały się pod pomnik Powstania Styczniowego, gdzie miały miejsce przemówienia okolicznościowe i składano kwiaty.
W Szumowie uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym rozpoczęto świętowanie dnia 11 listopada. Główne uroczystości z okazji 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyły się na parafialnym cmentarzu, tam też złożono wieńce na grobach żołnierzy poległych za wolność Ojczyzny.
W uroczystościach lokalnych udział wzięli parlamentarzyści, władze samorządowe oraz delegacje jednostek organizacyjnych i firm.
Senator RP
Marek Adam Komorowski