Święto Wojska Polskiego, ustanowiono na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenie to zdecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliło plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza, 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.
Złożeniem kwiatów przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przed „Domem Pastora „rozpoczęły się tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży. Na budynku tym widnieje tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu, który przebywał tu wielokrotnie, chociażby ukrywając się przed władzą carską ścigającą działaczy niepodległościowych. Również na fasadzie tego budynku umiejscowiona została tablica upamiętniająca miejsca bitwy z bolszewikami w 1920 r., przekazana samorządowcom w ubiegłym roku przez prezydent RP Andrzej Duda. Łomża jest jednym z kilkudziesięciu miejsc, przez które przetoczyły się walki nacierającą ze wschodu Armią Czerwoną. Bez „Cudu nad Narwią” nie byłoby „Cudu na Wisłą” mawiał ponoć marszałek Józef Piłsudski. Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 roku 700 żołnierzy zapasowego batalionu 33. Pułku Piechoty, dowodzonych przez kapitana Mariana Raganowicza i wspieranych przez bohaterskich mieszkańców Łomży i okolicznych wsi, powstrzymywało aż 12 sowieckich dywizji przed dalszym pochodem Armii Czerwonej na zachód Europy.
W ramach obchodów święta Wojska Polskiego w Łomży odbyło się m.in. spotkanie korpusu oficerskiego w Urzędzie Miasta w Łomży, a także uroczysty apel na terenie 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, jak również koncert patriotyczny i piknik militarny.
W uroczystości m.in. wzięli udział: poseł RP Lech Antoni Kołakowski, senator RP Marek Adam Komorowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, radny Sejmiku Piotr Modzelewski, zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski , wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska oraz przedstawiciele Rady Miejskiej Łomży, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka oraz dowódca 13. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojskowych Oddziałów Terytorialnych mjr Mariusz Sakowski, prezes Łomżyńskiego Stowarzyszenia Pamięci Walczących z Komunizmem i Faszyzmem Jerzy Wnorowski oraz komendant Hufca w Łomży hm. Wiesław Domański.
Senator RP
Marek Adam Komorowski