Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „10 lat obowiązywania Kodeksu wyborczego w Polsce”

Katedra Nauk Prawnych oraz Zakład Administracji Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zorganizowali Ogólnopolski Konkurs Wiedzy „10 lat obowiązywania Kodeksu wyborczego w Polsce”. W konkursie, który składał się z dwóch części wzięło udział 111 uczestników z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Pierwszy etap składał się z testu ze znajomości przepisów prawa wyborczego. Do finału, który odbył się 12 marca 2021 r. obejmującego ustne odpowiedzi na wylosowane zagadnienia, zakwalifikowało się 10 uczestników: z województwa mazowieckiego – 5 oraz po 1 uczestniku z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i pomorskiego.

Warto podkreślić, że finaliści prezentowali wysoki poziom wiedzy, a bezapelacyjnym zwycięzcą został Pan Wiktor Szukis z województwa warmińsko-mazurskiego, przed Panią Anetą Szelągowską z województwa kujawsko-pomorskiego oraz Panią Alicją Pachut z województwa dolnośląskiego.

Ze względu na panującą sytuację pandemiczną Konkurs przeprowadzony został w postaci zdalnej.

Honorowy patronat nad Konkursem objęli:

  • Minister Edukacji i Nauki, dr hab. Przemysław Czarnek,
  • Rektor PWSIiP JM dr hab. Dariusz Surowik,
  • Senator RP Marek Komorowski,
  • Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski,
  • Poseł na Sejm RP Antoni Kołakowski,
  • Prezydent Miasta Łomży dr Mariusz Chrzanowski,
  • Redaktor Naczelna „Przeglądu Prawa Konstytucyjnego” dr hab. Sabina Grabowska.

 

Patroni i sponsorzy konkursu: Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek,  Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, senator Marek Komorowski, posłowie Stefan Krajewski i Antoni Kołakowski, Prezydent Miasta Łomży dr Mariusz Chrzanowski, ogólnopolski periodyk naukowy „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” i  Bank BNP Paribas; ufundowali atrakcyjne nagrody dla laureatów i finalistów. W opinii organizatorów Konkursu – słowa uznania należą się wszystkim jego uczestnikom.

Senator RP
Marek Adam Komorowski