Podlaski PiS prezentuje „Polski Ład”

Podlaski PiS prezentuje „Polski Ład”

W sobotę 15 maja 2021 r. władze PiS przedstawiły program swoich działań na najbliższe lata. Podlascy politycy PiS – parlamentarzyści i wojewoda – rozpoczęli w czwartek (18.05) w Białymstoku akcję promowania założeń Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego Zjednoczonej Prawicy. W białostockim Parku Planty o tych założeniach mówili dziennikarzom.

Jego główne założenia to podniesienie w budżecie państwa do 7 proc. PKB kwoty przeznaczonej na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), emerytura bez podatku do 2500 zł oraz inwestycje, które – według założeń – mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, kredyty mieszkaniowe z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo czy możliwość budowy małego domu bez formalności.

Najnowsza inicjatywa rządu, to projekt zakrojony na szeroką skalę, z którego ma skorzystać wiele grup społecznych. Wszyscy mieszkańcy województwa podlaskiego mogą spodziewać się wielkich korzyści płynących z Polskiego Ładu.

Do tych najszybciej wprowadzonych w życie mają należeć zmiany podatkowe, które mają służyć równomiernemu rozwojowi państwa, aby wszystkie grupy społeczne z tego rozwoju mogły korzystać”. PiS ma zamiar kontynuować sztandarowe programy społeczne, w tym 500+, zwracać szczególną uwagę na sytuację emerytów, osób niepełnosprawnych i potrzeby służby zdrowia. Większość osób pracujących na umowę o pracę może liczyć na podwyżki, otrzymujący pensje minimalne, seniorzy.

Docelowo do 2023 r. 6% PKB. będzie przeznaczonych na służbę zdrowia: wyposażenie, remonty szpitali, wynagrodzenia pracowników.

Jedną z najistotniejszych zapowiedzi rządu jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. złotych, co oznacza nieopodatkowaną płacę minimalną.

Planowana pomoc młodym pozwoli na gwarancje bankowe do 100 tys. zł, dzięki czemu nie będzie trzeba tak długo oszczędzać na wkład własny do zakupu nowego mieszkania. Na „Polskim Ładzie” Podlaskie skorzysta też inwestycyjnie. Kontynuowane będą budowy tras Via Baltica, Via Carpathia, Rail Baltica.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że Polski Ład to potwierdzenie tego, co w polityce było przez PiS realizowane, ale też podkreślenie „wzmocnienia trendów rozwoju kraju”.
Podlascy politycy PiS zapowiedzieli serię takich spotkań w regionie, służących promocji programu.

Senator RP
Marek Adam Komorowski