Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczyna projekt kolejowy w województwie podlaskim

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczyna projekt kolejowy w województwie podlaskim

6 sierpnia 2021 r. na terenie dworca autobusowego w Łomży w obecności Marcina Horała wiceministra Infrastruktury- pełnomocnika Rządu ds. CPK, Adama Andruszkiewicza sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Dariusza Piontkowskiego sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz parlamentarzystów, posłów na Sejm: Kazimierza Gniazdowskiego, Lecha Kołakowskiego, Stefana Krajewskiego, Jarosława Zielińskiego, senatorów: Jacka Boguckiego, Marka Adama Komorowskiego jak też samorządowców nastąpiło podpisanie umowy na studium wykonalności (tzw. STEŚ).

Podpisany kontrakt dotyczy ok. 140-kilometrowego odcinka linii kolejowej nr 29: Ostrołęka – Łomża – Giżycko. Jest to kluczowy fragment tzw. szprychy nr 3 zaplanowanej przez CPK na północnym wschodzie Polski.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane między Ostrołęką i Łomżą mają ruszyć w 2023 r. i potrwać do końca 2027 r. Dla odcinka z Łomży do Giżycka zakładany w harmonogramie okres robót budowlanych to lata 2028-2031.

CPK na terenie województwa podlaskiego ma wybudować ok. 56 km nowych linii kolejowych, a kolejnych ok. 265 km zmodernizować. W ten sposób ponad milion mieszkańców województwa znajdzie się w zasięgu linii kolejowych.

Senator RP
Marek Adam Komorowski