Upamiętnienie żydowskich ofiary zagłady koło Rząśnika

Upamiętnienie żydowskich ofiary zagłady koło Rząśnika

1 grudnia 2021 roku, w lesie koło miejscowości Rząśnik odbyło się odsłonięcia pomnika upamiętniającego żydów zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1941. Uroczystości zostały zorganizowane przez Fundację Zapomniane i Gminę Szumowo.

W tym miejscu, na terenie gminy Szumowo, znajdują się dwa masowe groby ludności żydowskiej z okolicznych miejscowości, m.in. z Andrzejewa, Kosewa, Lubotynia, Paproci, Prosienicy, Szumowa, Zambrowa i Zarąb Kościelnych. Liczbę zamordowanych tu i pochowanych żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci szacuje się na ok. 1500 osób.

W uroczystościach wzięli udział m.in. ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, z Departamentu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata-Ambasada Izraela- Aleksander Czyżewski, naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich, senator RP Marek Adam Komorowski i wójt Gminy Szumowo Jarosław Cukierman a także przedstawiciele lokalnej społeczności: leśnicy, strażacy, nauczyciele i uczniowie, samorządowcy i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, w swoim przemówieniu podkreślił, że obowiązkiem jego kraju jest pamięć o tych ofiarach, o ich imionach.  Zaznaczył też, że Niemcy przynieśli Polsce niesamowite straty, zamordowali około 6 mln Polaków, w tym połowa z nich to byli Żydzi.

Miejscowy proboszcz ks. kan. Sławomir Grodecki zapewnił naczelnego rabina Polski Michael Joseph Schudricha, że to miejsce, według naczelnego rabina zapomniane, nie było do końca zapomniane przez mieszkańców, ta pamięć była wśród ludzi, bo to byli nasi sąsiedzi.

Hołd wszystkim pomordowanym oddał także senator RP Marek Adam Komorowski w swoim wystąpieniu.

Po oficjalnych przemówieniach odbyła się modlitwa przedstawicieli obu wyznać a następnie złożono kwiaty, kamyki i zapalono znicze przy pomniku.

Obecni przy pomniku wspólnie uczcili pamięć około 1500 żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych w sierpniu 1941 roku przez Niemców.

Senator RP
Marek Adam Komorowski