30 stycznia 2022 r. odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. Na zjeździe dokonano podsumowania pięcioletniej kadencji oraz dokonano wyboru nowych władz, w tym Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie.
Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Zambrowie działa w granicach administracyjnych powiatu zambrowskiego w ramach którego funkcjonują 4 Oddziały Gminne a wśród nich 30 jednostek OSP, w tym typu „S” 27, w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym 8 jednostek i są to: OSP Szumowo, OSP Ostrożne, OSP Srebrny Borek, OSP Laskowiec, OSP Zbrzeźnica, OSP Wiśniewo, OSP Kołaki Kościelne oraz OSP Rutki.
Jednostki włączone do systemu KSRG wykazują dobry stopień przygotowania operacyjno-technicznego i są dobrze wyposażone. Posiadają umundurowanie koszarowe i specjalne, obuwie i rękawice specjalne, niepalne kominiarki, motopompy, po kilka sztuk prądownic „Turbo-Jet”, wystarczającą ilość węży tłocznych i ssawnych, motopompy pływające, agregaty prądotwórcze, pilarki spalinowe do drewna, piły do betonu i stali, zestawy do ratownictwa drogowego oraz zestawy PSP R1 do ratownictwa medycznego, sprzęt ochrony dróg oddechowych, czujniki bezruchu. Funkcjonuje system selektywnego alarmowania.
W tych wszystkich ochotniczych strażach pożarnych (wg danych za 2021 r.) zrzeszonych jest 938 członków zwyczajnych, 87 członków honorowych i 98 członków wspierających, łącznie 1.123 członków, w tym 99 kobiet.
Uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych jest natomiast 351 strażaków.
W ramach jednostek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują: 5 kobiecych drużyn pożarniczych, 9 młodzieżowych drużyn pożarniczych (w tym 87 chłopców i 42 dziewcząt), 2 orkiestry strażackie oraz jeden zespół folklorystyczny „Laskowianki”, jak również koła Gospodyń Wiejskich.
W ramach działalności operacyjnej w mijającej kadencji tj. w latach 2017 – 2021 zanotowano 2.600 zdarzeń w tym z udziałem OSP 1.508 w których uczestniczyło 1788 jednostek OSP, co stanowi iż do zdarzeń jednostki OSP wyjeżdżały co 24,50 godz. i świadczy to o ważnej roli jaką ochotnicze straże pełnią w całym systemie zabezpieczenia p. poż. Potwierdza to przede wszystkim udział jednostek z KSRG w zdarzeniach w mijającej kadencji, które to jednostki wyjeżdżały 1467 razy tj. 97,29% wszystkich wyjazdów OSP. Najwięcej, bo ponad 300 razy wyjeżdżały jednostki z OSP Rutki i OSP Stary Laskowiec. Jednostki z poza systemu KSRG wyjeżdżały 321 razy tj. 21,29% wszystkich wyjazdów OSP. Dynamika wyjazdów poszczególnych jednostek wygląda różnie, ale zwrócić uwagę trzeba, na udział w zdarzeniach OSP Stary Skarżyn (blisko 60 wyjazdów), OSP Krusze-Łubnice (ponad 40 wyjazdów) i OSP Długobórz Pierwszy (blisko 40 wyjazdów).
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Zambrowie organizował finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej do 2019 r. W związku z pandemią covid-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 w 2020 r. nie odbył się, a w 2021 r. odbył się online.
W trakcie kadencji przeszkolono:
- na szkoleniu podstawowym-163 strażaków
- na kursie ratownictwa technicznego -12 strażaków
- na kursie dowódców- 32 strażaków
- na szkoleniu doskonalącym dla KSRG z zakresu współdziałania z LPR-13 strażaków.
Zorganizowano także w mijającej kadencji szkolenie członków zarządu oddziału powiatowego, prezesów OSP i działaczy Związku. 11 października 2017 r. odbyło się wyjazdowe szkolenie strażaków z terenu powiatu zambrowskiego związane z poprawą i popularyzacją bezpieczeństwa pożarowego, w którym udział wzięli działacze Związku OSP RP, prezesi jednostek oraz osoby współpracujące ze strażami pożarnymi. W szkoleniu udział wzięło 39 osób.
W ramach szkolenia strażacy z powiatu zambrowskiego na przykładzie Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce zapoznali się z specyfiką oraz taktyką działań w dużych obszarach leśnych na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Zwiedzono Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą. Następnie zapoznano się z zakresem działalności Nadleśnictwa Hajnówka, gdzie przedstawiono ochronę obszarów cennych przyrodniczo w zakresie bezpieczeństwa p. poż. i publicznego na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Strażacy zapoznali się z gradacją kornika drukarza i jego wpływem na zasoby Puszczy Białowieskiej jako jedno z zagrożeń w zakresie ochrony p. poż. Odbyto podróż Wąskotorową Kolejką Leśną jako przykład udostępnienia turystycznego obszarów Puszczy Białowieskiej.
W mijającej kadencji dwukrotnie zorganizowano powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu naszego powiatu:2 lipca 2017 r. i 28 września 2019 r. w Rutkach -Kossakach.
W VI Wojewódzkich Zawodach Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych, które odbyły się 9 września 2018 r. w Grajewie, w kategorii kobiet drużyna z OSP Stary Laskowiec w klasyfikacji generalnej zajęła drugie miejsce!!!
W mijającej kadencji odbyły się następujące jubileusze strażackie:
- 90 lecie OSP w Paproci Dużej 6 maja 2017 r.
- 70 lecie OSP w Zbrzeźnicy 16 września 2017 r.
- 90 lecie OSP w Starym Laskowcu 21 października 2017 r.
- 20 lecie OP ZOSP RP w Zambrowie 16 czerwca 2018 r.
- 90 lecie OSP w Szczodruchach 23 czerwca 2018 r.
- 90 lecie OSP w Starym Skarżynie 7 lipca 2018 r.
- 90 lecie OSP w Mroczkach 15 wrzesień 2018 r.
- 50 lecie OSP w Tabędzu 6 lipca 2019 r.
- 90 lecie OSP w Łętownicy 14 września 2019 r.
Obchody 20-lecie Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie poprzedzone zostały rozegraniem czterech turniejów zorganizowanych w każdej gminie w ramach powiatowego cyklu patriotycznego „Ku Niepodległej” w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Przy każdym organizowanym turnieju przed jego rozpoczęciem składane były wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej.
Turnieje były przeprowadzone w dwóch kategoriach: w piłce siatkowej i piłce nożnej i były jednocześnie mistrzostwami strażaków ochotników powiatu zambrowskiego.
Z okazji tego jubileuszu Zarząd Oddziału Powiatowego wybił okolicznościowy medal.
W mijającej kadencji obchodziliśmy również bardzo ważną rocznicę 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. To było ważne wydarzenia pokazujące jak wielki trud został wykonany w celu zjednoczenia ruchu strażackiego po okresie zaborów. Warto o tym pamiętać i oddawać hołd wszystkim, którzy doprowadzili do zjednoczenia ruchu strażackiego.
15 października 2021 r. strażacy oraz wójtowie z terenu powiatu zambrowskiego na zaproszenie senatora Marka Adama Komorowskiego odwiedzili Sejm i Senat. W trakcie wizyty strażacy zostali zapoznani zarówno z historią jak i funkcjonowaniem Sejmu i Senatu. Wszyscy mieli okazję przekonać się, w jakich warunkach pracują posłowie i senatorowie, zobaczyć salę posiedzeń zarówno Sejmu jak i Senatu oraz przejść się korytarzami sejmowymi znanymi z transmisji telewizyjnych. W trakcie pobytu w parlamencie strażacy złożyli również wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami poświęconą Maciejowi Płażyńskiemu Marszałkowi Sejmu RP, pod tablicą poświęconą prof. Lechowi Kaczyńskiemu Prezydentowi RP oraz pod tablicą poświęconą parlamentarzystom którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Organizowane są również corocznie powiatowe msze św. w intencji strażaków powiatu zambrowskiego i ich rodzin, które odbywają się w Zambrowie w kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika w pierwszą niedzielę po 11-tym listopada.
W mijającej kadencji 2 ochotnicze straże pożarne z Zbrzeźnicy i Srebrnego Borku zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (aktualnie 8 ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu należy do KSRG), 3 ochotnicze straże pożarne: z Zbrzeźnicy, Łętownicy i Tabędza otrzymały sztandary (aktualnie 8 ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu posiada sztandary plus 2 Oddziały Gminne i Oddział Powiatowy – łącznie 11 sztandarów ochotniczych).
Ponadto Oddział Powiatowy posiada własne odznaczenie strażackie i publikację na swój temat.
W trakcie Zjazdu odznaczono druhów:
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Zambrowskiego”
- Waldemara Jankowskiego
- Edwarda Lipińskiego
- Krzysztofa Kolińskiego
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Zambrowskiego”
- Grzegorza Giecko
- Mirosława Krzysztofa Pruszyńskiego
- Antoniego Szwarca
- Jerzego Krakówkę
- Barbarę Krajewską
- Adama Wysmułka
- Krzysztofa Konickiego
- ks. kan. dr. Grzegorza Śniadacha
Pamiątkowe statuetki wręczono druhom: Antoniemu Szwarcowi wieloletniemu Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Markowi Adamowi Komorowskiemu.
W czasie zjazdu wyłoniono nowe władze.
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie ukonstytuował się następująco:
- Prezes – Komorowski Marek Adam
- Wiceprezes – Kowalewski Paweł
- Wiceprezes – Łubnicki Adam
- Wiceprezes – Pac Bogdan
- Wiceprezes – Rosiak Robert
- Sekretarz – Gadomski Daniel
- Skarbnik – Lipiński Edward
- Członek prezydium – Bączyk Marek
- Członek prezydium – Gosk Grzegorz
- Członek prezydium – Jankowski Waldemar
- Członek zarządu – Dmochowski Andrzej
- Członek zarządu – Giecko Grzegorz
- Członek zarządu – Kołakowski Marek
- Członek zarządu – Pisarski Krzysztof
- Członek zarządu – Przychodzeń Jacek
Komisja Rewizyjna Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie ukonstytuowała się następująco:
- Przewodniczący – Krakówka Jerzy
- Wiceprzewodniczący – Wojtkowski Piotr
- Sekretarz – Szyszka Jacek
- Członek – Dębek Andrzej
- Członek – Zalewski Kamil
- Członek – Mioduszewski Zbigniew
Działalność Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie nie byłaby ona możliwa na pewno w takim zakresie, gdyby nie zaangażowanie lokalnych samorządów, ofiarność sponsorów. Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Zambrowie nie posiada stałego źródła dochodu, więc jego funkcjonowanie w dużej mierze oparte jest o ofiarność różnych instytucji. Stąd, więc duże wyrazy podziękowania wszystkim ofiarodawcom.
Bogu na chwałę
Ludziom na pożytek!
Senator RP
Marek Adam Komorowski