W Mikołajkach Gmina Łomża odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Kenigsmana

W Mikołajkach Gmina Łomża odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Kenigsmana

2 lipca 2021 roku w Mikołajkach niedaleko Łomży odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Kenigsmana zamordowanego za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. To już kolejna uroczystość związana z przedsięwzięciem „Zawołani po imieniu”, realizowanym przez Instytut Pileckiego, oddająca hołd osobom narodowości polskiej zamordowanych za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

Uroczystej mszy św., poprzedzającej odsłonięcie tablicy, przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, a homilię wygłosił ks. dr Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

W czasie okupacji niemieckiej Antoni Kenigsman wraz z żoną Czesławą i córką Genowefą mieszkał we wsi Mikołajki niedaleko Łomży. Rodzina utrzymywała się z niewielkiego gospodarstwa. Pomimo groźby kary śmierci Kenigsmanowie udzielili pomocy trojgu Żydom, którym prawdopodobnie udało się zbiec z jednego z gett. Przez nieznany czas w pierwszej połowie 1942 roku zapewniali im nocleg i wyżywienie. W maju 1942 roku na posesję Kenigsmanów przyjechali żandarmi z posterunku w Miastkowie i funkcjonariusze Gestapo z Łomży. Pod nieobecność Antoniego Czesława i Genowefa, przewidując niebezpieczeństwo, uciekły z domu przez okno. Niemcy po otoczeniu zabudowań rozpoczęli dokładne przeszukania. W budynkach gospodarczych odnaleźli ukryte pożywienie, a następnie troje wystraszonych Żydów. Najstarszego z nich zastrzelili na miejscu podczas próby ucieczki. Pozostałą dwójkę – nastoletnich dziewczynę i chłopaka – poddali przesłuchaniom. Ustalili, że pomagał im Antoni Kenigsman, który w tym czasie powrócił na teren swojego domostwa. Ciężko pobitego gospodarza, pozbawionego obuwia popędzili do jednego z samochodów, który następnie odjechał w kierunku wsi Chojny. Po drodze mężczyzna został zamordowany. Jego ciało sąsiedzi odnaleźli w lesie pod krzakiem. Antoni został pochowany na cmentarzu w Łomży. W pobliskim lesie żandarmi rozstrzelali dwoje Żydów. Ich ciała, wraz z ciałem zabitego wcześniej starszego mężczyzny, pogrzebali w wykopanym na miejscu dole.

W uroczystości poza rodziną Antoniego Kennigsmana uczestniczyli mieszkańcy Gminy Łomża, Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. Na uroczystości obecni byli także pochodzący z naszego regionu ministrowie i parlamentarzyści, a także zaproszeni goście, m.in. wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski, sekretarz stanu Dariusz Piontkowski, senator RP Marek Komorowski, poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska, wicewojewoda Marcin Sekściński, Wicemarszałek Woj. Podlaskiego Marek Olbrys, radny Sejmiku Woj. Podlaskiego Piotr Modzelewski.

W uroczystości upamiętniającej bohatera wzięli udział także przedstawiciele społeczności żydowskiej.

Senator RP
Marek Adam Komorowski