10. rocznica Katastrofy Smoleńskiej i 80. rocznica Mordu Katyńskiego

10. rocznica Katastrofy Smoleńskiej i 80. rocznica Mordu Katyńskiego

10 kwietnia o godz. 841 senator RP Marek Adam Komorowski przy pomniku upamiętniającym ofiary katyńskie przy ul. Ofiar Katynia oddał hołd zarówno wszystkim ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, jak i Mordu Katyńskiego.

O godzinie w której uległ katastrofie samolot z delegacją państwową udającą się na uroczyste obchody 70. Rocznicy Ludobójstwa Katyńskiego senator RP Marek Adam Komorowski uczcił chwilą ciszy zarówno ofiary katastrofy jak i osób zamordowanych w lesie katyńskim po czym odmówił w ich imieniu modlitwę Ojcze Nasz i Wieczny Odpoczynek, złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicze. Zostały również złożone kwiaty i zapalony znicz przy Dębie Pamięci zasadzonym przez Stefana Melak który zginął w Katastrofie Smoleńskiej.

Miejsce to i znajdująca się tam Aleja Dębów Pamięci jest miejscem szczególnym,  bo poświęconym Ofiarom Katyńskim, gdzie w październiku 2009 r. zostało posadzonych 96 Dębów Pamięci, a niepełna pół roku później w Katastrofie Smoleńskiej zginęło właśnie 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, generałowie i oficerowie Wojska Polskiego, biskupi i kapłani różnych wyznań, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu.

W katastrofie tej zginęło wielu znamienitych ludzi, znajomych i przyjaciół, a w śród nich jak wspomina senator RP Marek Adam Komorowski jego przyjaciel Krzysztof Jakub Putra ówczesny wicemarszałek Sejmu RP, który był przyjacielem całego województwa podlaskiego i Polski.

Cześć pamięci ofiarom Katastrofy Smoleńskiej!

Cześć pamięci ofiarom Mordu Katyńskiego!

Do pobrania w PDF: Uchwała Senatu w sprawie uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w dziesięciolecie tej tragedii

senator RP

Marek Adam Komorowski