602. rocznica nadania praw miejskich Łomży

Tegoroczne obchody 602. rocznicy nadania praw miejskich Łomży, ze względu na epidemię koronawirusa, miały skromniejszą oprawę, bez znanych z poprzednich lat koncertów w amfiteatrze, jarmarku staropolskiego na rynku i innych atrakcji.

602. rocznica nadania praw miejskich Łomży

Uroczystości tradycyjnie odbyły się 15 czerwca od Mszy Św. w intencji mieszkańców miasta, która została odprawiona pod przewodnictwem księdza infułata Jana Sołowianiuka w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W uroczystościach udział wzięły władze miasta, parlamentarzyści: poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski i senator RP Marek Adam Komorowski; radni miasta, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i prezesi jednostek miejskich oraz licznie przybyli goście.

Po mszy w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma odbyła się  uroczysta plenerowa Sesja Rady Miejskiej połączona z symbolicznym otwarciem tworzonego od kilku lat parku. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w swoim wystąpieniu wspomniał o historii i współczesności Łomży, o jej aktualnych wyzwaniach. Archeolog Mieczysław Bienia przekazał informacje o odkryciach archeologicznych na rynku w postaci dużej ilości ceramiki, monet tj. denarków jagiellońskich i monet krzyżackich oraz przepięknych plomb różnych dokumentów. Na zakończenie uroczystości dokonano poświęcenia granitowych tablic z wykutymi fragmentami wypowiedzi Jana Pawła II i trasami jego pielgrzymek.

Senator RP
Marek Adam Komorowski