81. rocznica agresji Związku Sowieckiego i deportacji na Sybir

81. rocznica agresji Związku Sowieckiego i deportacji na Sybir

17 września 2020 r. senator RP Marek Adam Komorowski wraz z strażakami ochotnikami: prezesem zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP W Kołakach Kościelnych Adamem Łubnickim i prezesem OSP w Szczodruchach Andrzejem Dmochowskim; uczcili pamięć poległych w obronie Ojczyzny w wyniku agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. jak również deportowanych Polaków na Sybir – na nieludzką ziemię.

Pierwsza masowa deportacja miała miejsce 10 lutego 1940 r. i została przeprowadzona przez NKWD. Wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Kolejne deportacje miały miejsce:
– 13-14 kwietnia 1940 r. – około 61 tys. osób;
– maj – lipiec 1940 r. – ponad 80 tys. osób;
– maj – czerwiec 1941 r. – ponad 85 tys. osób.

W intencji poległych oraz deportowanych na Sybir zamówiono modlitwę „Ojcze nasz” i „Wieczny odpoczynek” oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku poświęconym deportowanym na Sybir, znajdującym się na cmentarzu komunalnym przy ul. Ostrowskiej w Zambrowie. Przy składaniu kwiatów senator Marek Komorowski podkreślił rolę jaką odegrali polscy żołnierze w trakcie agresji Związku Sowieckiego walcząc w obronie Ojczyzny, oraz dramat ludzi deportowanych na Syberię.

Senator RP
Marek Adam Komorowski