100. rocznica bitwy o Łomżę

100. rocznica bitwy o Łomżę

W niedzielne południe 2 sierpnia 2020 r. w Piątnicy odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą Bitwy o Forty Piątnica tj. Bitwy o Łomżę – walki o „Klucze do Warszawy”.

W uroczystościach m.in. udział wzięli minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, poseł na Sejm Lech Kołakowski, senator RP Marek Komorowski, wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś wraz z radnymi wojewódzkimi Piotrem Modzelewskim i Jackiem Piorunkiem, starosta łomżyński Lech Szabłowski z wicestarostą Marią Dziekońską, wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży ppłk Tomasz Żyłka, poczty sztandarowe, mieszkańcy.

Walki od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 r. na Fortach w Piątnicy jak się później okazało były kluczowe w późniejszej Bitwie Warszawskiej dały bowiem niezbędny czas siłom polskim na przegrupowanie i obronę Warszawy. Za bohaterską postawę należy wyróżnić kpt. Mariana Raganowicza dowódcę Batalionu zapasowego 33. Pułku Piechoty (zamordowanego w tzw. Mordzie Katyńskim), biskupa Romualda Jałbrzykowskiego przewodniczącego Społecznego Komitetu Obrony Łomży, ówczesnego prezydenta Łomży Władysława Świderskiego, mieszkańców Łomży, Piątnicy i okolic. Wówczas zatrzymane zostały na pięć dni wojska bolszewickie pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. Wielu historyków twierdzi, że te pięć dni, przez które udało się zatrzymać sowietów na terenach łomżyńskich było kluczowe do odniesienia zwycięstwa w obronie Warszawy.

Uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów na mogiłach poległych żołnierzy. Mszę św. odprawił kardynał Gerhard Ludwig Müller. Odsłonięta została również w kościele pamiątkowa tablica z napisem  „W hołdzie bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku broniącym Ojczyzny i chrześcijańskiej Europy w 100. rocznicę walk na fortach w Piątnicy”.

Po mszy odbyła się oficjalna część uroczystości. Złożono kwiaty pod pomnikiem 33. Pułku Piechoty. W wystąpieniach okolicznościowych zaproszeni goście podkreślali jak ważne dla Polski i Europy były wydarzenia związane z wojną polsko-bolszewicką. Na zakończenie uroczystości zwiedzono okolicznościową wystawę przygotowaną przez IPN.

Senator RP
Marek Adam Komorowski