Archiwum dnia: 26 września 2021

Poświęcenie Biura Senatora RP Marka Adama Komorowskiego

Poświęcenie Biura Senatora RP Marka Adama Komorowskiego

Mimo, że biuro senatorskie w Zambrowie zostało otwarte dla interesantów wcześniej, to jednak w związku z panującą pandemią koronawirusa, jego poświęcenie miało miejsce 26 września Poświęcenia biura senatorskiego dokonał ks. biskup Tadeusz Bronakowski oraz dziekan zambrowski ks. prał. dr Wojciech Nowacki.

W wydarzeniu udział wzięli licznie przybyli goście, m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, poseł na Sejm Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dr Jarosław Schabieński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko oraz radny wojewódzki Piotr Modzelewski, przewodnicząca Rady Powiatu Zambrowskiego Edyta Marchelska-Groszfeld, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, radni Rady Powiatu Zambrowskiego i Rady Miasta Zambrów a także członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej

Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę nadania nazwy 71. Pułku Piechoty

Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę nadania nazwy 71. Pułku Piechoty

W bieżącym roku przypada 100. rocznica nadania nazwy 71. Pułku Piechoty, który w latach 1926-1939 stacjonował w Zambrowie. Historia pułku sięga okresu międzywojennego. Pułk został sformowany w ramach Armii Polskiej we Francji jako 20. Pułk Strzelców Polskich na bazie II batalionu dawnego 7. Pułku Piechoty im. Zawiszy Czarnego, a następnie w dniu 6 września 1919 r. przemianowany na 144. pułk Strzelców Kresowych, a w lutym 1921 r. na 71. Pułk Piechoty. Pułk z początkiem września 1926 r. przeniesiony został z Komorowa koło Ostrowi Mazowieckiej do Zambrowa, gdzie stacjonował do wybuchu II wojny światowej. Pułk zaznaczył się w historii Polski. Brał udział w wojnie polsko-bolszewckiej, jak również w kampanii wrześniowej walcząc w składzie macierzystej 18. Dywizji Piechoty broniąc linii Narwi i zakończył swój szlak bojowy w bitwie pod Andrzejewem i Łętownicą. Pułk dobrze zapisał się w historii miasta, a jego tradycje kultywują Regionalna Izba Historyczna, jak również Stowarzyszenie Historyczne 71. Pułku Piechoty.

Czytaj dalej