16 grudnia 2020 r. Senat na początku 19. posiedzenia upamiętnił minutą ciszy ofiary Grudnia`70 oraz pacyfikacji Kopalni „Wujek”. Następnie w dniu 17 grudnia 2020 r. Senat podjął uchwałę okolicznościową upamiętniającą 50. rocznicę wydarzeń Grudnia ’70.
Projekt tej uchwały został wniesiony przez grupę senatorów, a w imieniu Komisji Ustawodawczej sprawozdanie komisji przedstawił senator Marek Komorowski, który m.in. stwierdził, że są wydarzenia i rocznice, obok których nie można przejść obojętnie. Do takich wydarzeń i rocznic niewątpliwie należą wydarzenia Grudnia ’70.
Protest robotników na Wybrzeżu i innych terenach Polski to wyraz dezaprobaty dla ówczesnego systemu komunistycznego. Protesty w grudniu 1970 r. były wyrazem dezaprobaty dla wprowadzonych nieuzasadnionych podwyżek cen, szczególnie żywności. Wówczas gospodarka była zacofana, a rolnictwo niewydolne. Władze traktowały społeczeństwo przedmiotowo. Najważniejsza była ideologia.
Najtragiczniejsze wydarzenia miały miejsce 17 grudnia, kiedy w Gdyni wojsko bez ostrzeżenia otworzyło ogień do idących do pracy robotników. W tym dniu padły również pierwsze ofiary w Szczecinie, a jedna z tych ofiar pochowana jest na cmentarzu w Zambrowie.
Według oficjalnych danych w grudniu 1970 r. w trakcie protestów zginęło 45 osób. Najmłodsza ofiara miała 16 lat, a najstarsza – 59 lat. Rannych zostało 1165 osób, a ok. 3 tysięcy osób zostało bestialsko pobitych i aresztowanych.
W trakcie dyskusji senatorowie podkreślali, że wydarzenia Grudnia ’70 na te trwale wpisały się w historię Polski. Pamiętając o tej rocznicy, trzeba również pamiętać o tragedii rodzin, bliskich, matek, ojców, żon. Trzeba pamiętać o atmosferze strachu i przerażenia.
Wydarzenia Grudnia ʼ70 to także dramatyczna lekcja, która nie poszła na marne. To był ważny przystanek na polskiej drodze do pełnej niepodległości. Zbrodnia ta nie została niestety nigdy osądzona, nie osądzono winnych i odpowiedzialnych za ofiary Grudnia ’70. Można jednak śmiało powiedzieć, że gdyby nie było Grudnia ’70, nie byłoby Sierpnia ’80, nie byłoby wolnej Polski.
Upamiętniająca uchwała została podjęta jednogłośnie na koniec posiedzenia senatu 95 głosami za.
Do pobrania w PDF:
Senator RP
Marek Adam Komorowski