Kolejny odcinek trasy S61-Via Baltica oddany do użytku

Kolejny odcinek trasy S61-Via Baltica oddany do użytku

Dnia 09.08.2021r. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym otwarciu kolejnego fragmentu trasy S61. GDDKiA udostępniło kierowcom prawie 35 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S61, od węzła Kolno poprzez drugą jezdnię obwodnicy Stawisk i dalszy nowy odcinek do obwodnicy Szczuczyna. To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica (po odcinku Śniadowo – Łomża Południe) przekazany w tym roku do użytku. Odcinki te dają ok. 44-kilometrowy fragment S61 w województwie podlaskim. Na udostępnionym dziś fragmencie drogi ekspresowej S61 na połączeniu z drogą krajową nr 63 utworzono też węzeł drogowy Kolno. W przyszłości zostanie doprowadzona do niego obwodnica Łomży.

Premier Morawiecki: „Tutaj między Stawiskami a Szczuczynem otwieramy nowy kawałek drogi niedaleko od Łomży – każdy kilometr drogi to nowe dodatkowe możliwości. To możliwości przyciągania przedsiębiorców i możliwości rozwojowe”.

Jak podaje Dyrekcja GDDKiA oba odcinki mają jezdnie o nawierzchni z betonu cementowego. Każda po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m plus 2,5-metrowy pas awaryjny. Są przystosowane do najcięższego ruchu (kategoria KR7), a dopuszczalny nacisk to 11,5 tony na oś. Na obu odcinkach wybudowano po dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP). Górki Zachód oraz Górki Wschód na odcinku węzeł Kolno – Stawiski oraz Zabiele Zachód i Zabiele Wschód na odcinku Stawiski – Szczuczyn.

Senator RP
Marek Adam Komorowski