Archiwum miesiąca: czerwiec 2021

Zakład przetwarzania odpadów k. Zambrowa oficjalnie otwarty po rozbudowie

Zakład przetwarzania odpadów k. Zambrowa oficjalnie otwarty po rozbudowie

30 czerwca 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie rozbudowanej instalacji MBP Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze.

Celem inwestycji jest zwiększenie mocy przerobowych i wydajności produkcyjnej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, która umożliwi wzrost odzysku surowców, a przez to zmniejszenie masy odpadów kierowanych do składowania. Projekt zrealizowało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zambrowie za kwotę 21,9 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i budżetu państwa wyniosło 12 mln zł. Czytaj dalej

Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2020/21 w Szkole Podstawowej w Starym Zakrzewie

Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2020/21 w Szkole Podstawowej w Starym Zakrzewie

25 czerwca 2021 roku, miało miejsce wojewódzkie zakończenie roku szkolnego 2020/21. Odbyło się ono w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Zakrzewie.

W uroczystości, która odbyła się na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Starym Zakrzewie wzięli udział sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka, senator RP Marek Adam Komorowski, Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, dyrektor Delegatury w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku Witold Gronostajski a także przewodnicząca Rady Rodziców Izabela Motylińska i sekretarz Rady Rodziców Katarzyna Wyrzykowska. Czytaj dalej

80. rocznica ostatniej deportacji na Sybir

80. rocznica ostatniej deportacji na Sybir

19 czerwca 2021 roku przy budynku Starostwa Powiatowego w Grajewie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziem grajewskich na Sybir.

1 września 1939 r. Polska znalazła się pod okupacją niemiecką. W 17 dni później nasze ziemie przejęli Rosjanie na mocy umowy Ribbentrop – Mołotow. Wybory zorganizowane przez nich 22 października 1939 roku do Rady Sowietów Zachodniej Białorusi miały zalegalizować zabór połowy Polski przez Rosję.28 października 1939 roku w Białymstoku ukonstytuowało się Zgromadzenie Ludowe Zachodniej Białorusi, które uznało włączenie Zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej; utworzono organa władzy sowieckiej, znacjonalizowano przemysł, banki, koleje, wprowadzono reformę rolną polegającą na odebraniu ziemi prawowitym właścicielom. Zgromadzenie Ludowe wysłało do Moskwy na V Nadzwyczajną Sesję Rady Najwyższej ZSRS 60-osobową delegację z wiernopoddańczą prośbą o włączenie zajętych ziem do Związku Sowieckiego. 2 listopada 1939 roku Rada Najwyższa ZSRS mocą dekretu włączyła „Białoruś Zachodnią” czyli ziemie sięgające po Ostrów Mazowiecką i Ostrołękę (które pozostawały pod władzą Niemiec) do Związku Sowieckiego. Upaństwowiono szkoły wprowadzając język białoruski. Z programu szkolnego usunięto łacinę, historię i geografię wprowadzając w zamian język rosyjski. W szkołach przeprowadzano rewizje w poszukiwaniu portretów zasłużonych Polaków i katolickich krzyży. Stalinowska polityka dążyła do wyniszczenia polskiej inteligencji, wojskowej kadry zawodowej, służb mundurowych, właścicieli ziemskich oraz osadników. Zaplanowano masowe deportacje na Syberię, które zatwierdzano na Kremlu a następnie przekazywano do realizacji przez NKWD. Czytaj dalej

W Grądach-Woniecko odsłonięto tablicę upamiętniającą Piotra Kościeleckiego

W Grądach-Woniecko odsłonięto tablicę upamiętniającą Piotra Kościeleckiego

9 czerwca 2021 roku w Grądach Woniecku odsłonięto tablicę upamiętniającą Piotra Kościeleckiego, zamordowanego w listopadzie 1943 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów. Uroczystość związana była z przedsięwzięciem „Zawołani po imieniu”, realizowanym przez Instytut Pileckiego. Inicjatorka projektu wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podkreślała, że przypominanie tych tragicznych wydarzeń jest bolesne, ale mówiła, że uroczystość ma też charakter integrujący.

Projekt „Zawołani po imieniu” poświęcony jest osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa.

Czytaj dalej

30. rocznica wizyty Jana Pawła II w Łomży

30. rocznica wizyty Jana Pawła II w Łomży

Przygotowaną przez IPN plenerową wystawę zdjęć i cytatów, które mają w 30. rocznicę tych wydarzeń przypominać o wizycie papieża Jana Pawła II w miastach północno-wschodniej Polski, otwarto w środę 2 czerwca 2021 r. w Łomży przy parafii Krzyża Świętego.

Papież Jan Paweł II odwiedził Łomżę w dniach 4 i 5 czerwca 1991 r. Spotkał się wówczas z wiernymi na placu przy budowanym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz z pielgrzymami litewskimi w łomżyńskiej katedrze Papież Jan Paweł II koronował obraz Matki Pięknej Miłości z Łomżyńskiej Katedry oraz poświęcił gmach Wyższego Seminarium Duchownego. Czytaj dalej