Archiwum miesiąca: styczeń 2022

V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie

V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie

30 stycznia 2022 r. odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. Na zjeździe dokonano podsumowania pięcioletniej kadencji oraz dokonano wyboru nowych władz, w tym Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie.

Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Zambrowie działa w granicach administracyjnych powiatu zambrowskiego w ramach którego funkcjonują 4 Oddziały Gminne a wśród nich 30 jednostek OSP, w tym typu „S” 27, w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym 8 jednostek i są to: OSP Szumowo, OSP Ostrożne, OSP Srebrny Borek, OSP Laskowiec, OSP Zbrzeźnica, OSP Wiśniewo, OSP Kołaki Kościelne oraz OSP Rutki. Czytaj dalej

Spotkanie w sprawie programu „Polski Ład”

Spotkanie w sprawie programu „Polski Ład”

28 stycznia 2022 r. senator Marek Adam Komorowski spotkał się z samorządowcami powiatu zambrowskiego w sprawie wdrażanych z środków rządowych programów dedykowanych samorządom w tym wdrażanemu programu „Polski Ład”. Ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa spotkanie miało typowo roboczy charakter.

W spotkaniu udział wzięli senator RP Marek Adam Komorowski, starosta zambrowski Stanisław Ożlański, burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski, wójt Gminy Szumowa Jarosław Cukierman, wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos i zastępca wójta Gminy Rutki Paweł Dębnicki. Czytaj dalej

Nowe zasady dotyczące COVID-19

W Śniadowie poświęcono pomnik bohaterów Powstania Styczniowego

W Śniadowie poświęcono pomnik bohaterów Powstania Styczniowego

W niedzielę 23 stycznia 2022 r. w 159.rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Śniadowie, poświęcono odnowiony pomnik bohaterów tego zrywu niepodległościowego. W Powstaniu Styczniowym brali udział mieszkańcy naszego regionu, w tym także powstańcy z terenu Gminy Śniadowo i dla uczczenia ich pamięci na miejscowym cmentarzu znajduje się pomnik upamiętniający ich bohaterki czyn.

Uroczystości rozpoczęły się od wykładu okolicznościowego dr. Zbigniewa Morawskiego z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, który wydał książkę „Powstanie styczniowe 1866 jako pokłosie wcześniejszych prób naprawy Rzeczypospolitej i walk o niepodległość”. W książce tej opublikowane zostały m.in nazwiska powstańców, działaczy konspiracyjnych, zesłańców do Rosji z terenu Gminy Śniadowo. Następnie odprawiona została msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Śniadowie, w intencji poległych powstańców, po której odbył się program artystyczny przygotowany przez uczniów zespołu szkolno-przedszkolnego. Po mszy uczestnicy udali się po pomnik powstańców usytuowanym na miejscowym cmentarzu parafialnym, gdzie proboszcz ks. mgr Tomasz Wilga dokonał poświęcenia odnowionego pomnika bohaterów Powstania Styczniowego wyremontowanego z Funduszu Promocji Kultury w ramach realizacji programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Czytaj dalej

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego (Zambrów, 22.01.2022 r.)

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego (Zambrów, 22.01.2022 r.)

W sobotę 22 stycznia w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego z inicjatywy senatora Marka Adama Komorowskiego pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na Placu Sikorskiego w Zambrowie złożono kwiaty, a na mogile powstańców na cmentarzu parafialnym zmówiono wspólnie modlitwę i zapalono znicze. Pod pomnikiem senator Marek Adam Komorowski przypomniał o tragicznych losach powstańców i represjach zaborcy.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się od ogłoszenia Manifestu, wydanego przez Centralny Komitet Narodowy, który powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była branka do armii carskiej. Powstanie było największym zrywem niepodległościowym po rozbiorach. W powstaniu wzięło udział ponad 200 tysięcy powstańców z wszystkich warstw społeczeństwa. Odbyło się ponad 1 200 bitew i potyczek, w tym również i w naszych okolicach, czego dowodem jest mogiła żołnierzy styczniowych na cmentarzu parafialnym. O Powstaniu Styczniowym przypomina nam również pomnik na Placu Sikorskiego. Walki powstańcze trwały do jesieni 1864 r. i choć powstanie upadło i powstańcy oraz cały naród zostali wówczas poddani represjom ze strony caratu i przymusowej rusyfikacji (ponad 20 tys. powstańców zesłano na Syberię, zniesiono całkowicie autonomię Królestwa Polskiego, odbierano prawa miejskie, zabroniono oficjalnie używać języka polskiego, wprowadzono nakaz prowadzenia ksiąg parafialnych w języku rosyjskim, likwidowano klasztory, zlikwidowano wszystkie szkoły powiatowe, konfiskowano majątki powstańców), to jednak naród się nie poddał, a powstańcy doczekali się odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. (szacuje się, że wówczas powstańców żyło ok. 3.700). Czytaj dalej

Polski Ład – Informator

Spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim

Spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim

19 stycznia 2022 r. senatorowie Prawa i Sprawiedliwości spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim. Do spotkania doszło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a jego tematem była aktualna sytuacja. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił najistotniejsze kwestie związane z wdrażaniem programu „Polski Ład” oraz przedstawił aktualną sytuację w kraju i na arenie międzynarodowej.

Premier zwrócił uwagę na szereg wdrażanych programów społecznych, podwyższeniu progu podatkowego, podniesieniu kwoty wolnej od podatku, wsparciu seniorów, przedsiębiorców, samorządów, rodzin, wagi tych programów i ich doniosłości oraz konieczności ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Poruszono kwestie tarczy antyinflacyjnej 2.0.

Czytaj dalej

Jubileuszowe Wektory 2021

Jubileuszowe Wektory 2021

W sobotni wieczór 15 stycznia 2022 r. po raz 20 wręczono nagrody organizacji Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej „Wektory 2021”.

Wektory to prestiżowe nagrody dla tych, którzy wytyczają nowe ścieżki rozwoju polskiej przedsiębiorczości i swoją działalnością dają przykład godny naśladowania. Laureatami Wektorów są zarówno osoby, jak i instytucje. Wszystkich nagrodzonych łączy wyjątkowy wkład w budowę polskiej gospodarki.

Podczas uroczystości, która odbyła się w hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie, nagrodzono sześciu laureatów, których działania w 2021 r. wniosły szczególną jakość w przedsiębiorczość w Polsce oraz wręczono jedną nagrodę specjalną. Czytaj dalej

Przekazanie pojazdu pożarniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Laskowcu

Przekazanie pojazdu pożarniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Laskowcu

14 stycznia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie odbyła się uroczystość przekazania fabrycznie nowego pojazdu pożarniczego jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Laskowcu.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Podlaskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP st. bryg. Sebastianowi Zdanowiczowi przez dowódcę uroczystości st. kpt. Pawła Gwardiaka i odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystym apelu wzięli udział licznie przybyli goście, w tym przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Czytaj dalej

V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrowi Mazowieckiej

V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrowi Mazowieckiej

W piątek, 14 stycznia w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Małkini Górnej odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowi Mazowieckiej. Podczas zjazdu podziękowano ustępującemu zarządowi i wybrano nowe władze na kadencję 2022 – 2026. Wręczono także Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza. Odznaczenie jest przyznawane za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz ochotniczych straży pożarnych. Medale wręczyli zaproszeni goście: senator i jednocześnie przewodniczący Głównego Sądu Honorowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Marek Adam Komorowski oraz generał brygadier, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wiesław Leśniakiewicz. Czytaj dalej

Wizyta Senatora RP Pana Marka Adama Komorowskiego w Urzędzie Gminy w Szumowie

Wizyta Senatora RP Pana Marka Adama Komorowskiego w Urzędzie Gminy w Szumowie

W dniu 10.01.2022 r. senator RP Marek Adam Komorowski spotkał się w Urzędzie Gminy w Szumowie z wójtem Jarosławem Cukierman. Spotkanie miało charakter wizyty roboczej. Senator RP zapoznał się z założeniami budżetowymi Gminy Szumowo i przedstawił główne założenia „Polskiego Ładu” w drugim naborze.

Wójt Gminy Jarosław Cukierman poinformował, że gmina planuje złożenie minimum dwóch wnioski. Pierwszy na tzw. wkład własny na budowę kanalizacji, aby uniknąć kredytowania inwestycji. Drugi natomiast wniosek ma dotyczyć budowy drogi Szumowo – Zaręby Jartuzy. Planowana budowa ma obejmować uregulowanie spraw własnościowych gruntów pod drogę, zakup 15 metrów pasa drogi oraz budowę 5,5 km drogi wraz ze ścieżką rowerową. Koszt inwestycji to około 10 mln zł. W drugim naborze do „Polskiego Ładu” istnieje też możliwość składania wniosków przez gminy tzw. popegeerowskie.

Czytaj dalej

83. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

83. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

2 stycznia 2022 r. w 83. rocznicę śmierci oddano w Drozdowie hołd jednemu z architektów niepodległej Polski – Romanowi Dmowskiemu. Mszą świętą w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie rozpoczęto tegoroczne obchody oraz uczczono pamięć składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt i śmierć Romana Dmowskiego na dworze Lutosławskich. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz krajowych i samorządowych, delegacje wojska, straży pożarnej, pracownicy oświaty, członkowie organizacji społecznych oraz mieszkańcy regionu. Czytaj dalej