Archiwum miesiąca: wrzesień 2021

Święto patrona Szkoły Podstawowej w Rutkach-Kossakach

Święto patrona Szkoły Podstawowej w Rutkach-Kossakach

30 września 2021 roku w Szkole Podstawowej w Rutkach-Kossakach odbyło się Święto patrona szkoły połączone z odsłonięciem muralu poświęconego 2 Pułku Ułanów Grochowskich. W uroczystości udział wzięła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Jubileusz powstania szkoły w Rutkach Kossakach i nadania jej imienia 2. Pułku Ułanów Grochowskich połączonych z odsłonięciem muralu przedstawiającego szarżę ułańską podczas bitwy w rejonie Rutek – były okazją do przypomnienia historii szkoły i regionu.

Mural powstał z inicjatywy dyrektor szkoły Anny Wądołowskiej, dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Czytaj dalej

Otwarcie dróg w Jednaczewie

Otwarcie dróg w Jednaczewie

27 września 2021 r. nastąpiło oficjalne otwarcie dróg w Jednaczewie. Powyższa inwestycja dotyczyła przebudowy ulicy Szkolnej oraz budowy ul. Zielonej i Piaskowej, realizowanych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, łącznie około kilometra długości.

W uroczystości wzięli udział m.in.: wójt gminy Łomża Piotr Kłys, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, senator RP Marek Adam Komorowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski oraz ks. Kan. Marian Mieczkowski proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła w Łomży, który dokonał uroczystego poświęcenia zakończonej inwestycji.

Budowa dróg kosztowała 1 milion 170 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty Gmina Łomża pozyskała z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg, a kolejne 100 tysięcy złotych z Lasów Państwowych. Czytaj dalej

Poświęcenie Biura Senatora RP Marka Adama Komorowskiego

Poświęcenie Biura Senatora RP Marka Adama Komorowskiego

Mimo, że biuro senatorskie w Zambrowie zostało otwarte dla interesantów wcześniej, to jednak w związku z panującą pandemią koronawirusa, jego poświęcenie miało miejsce 26 września Poświęcenia biura senatorskiego dokonał ks. biskup Tadeusz Bronakowski oraz dziekan zambrowski ks. prał. dr Wojciech Nowacki.

W wydarzeniu udział wzięli licznie przybyli goście, m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, poseł na Sejm Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dr Jarosław Schabieński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko oraz radny wojewódzki Piotr Modzelewski, przewodnicząca Rady Powiatu Zambrowskiego Edyta Marchelska-Groszfeld, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, radni Rady Powiatu Zambrowskiego i Rady Miasta Zambrów a także członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej

Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę nadania nazwy 71. Pułku Piechoty

Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę nadania nazwy 71. Pułku Piechoty

W bieżącym roku przypada 100. rocznica nadania nazwy 71. Pułku Piechoty, który w latach 1926-1939 stacjonował w Zambrowie. Historia pułku sięga okresu międzywojennego. Pułk został sformowany w ramach Armii Polskiej we Francji jako 20. Pułk Strzelców Polskich na bazie II batalionu dawnego 7. Pułku Piechoty im. Zawiszy Czarnego, a następnie w dniu 6 września 1919 r. przemianowany na 144. pułk Strzelców Kresowych, a w lutym 1921 r. na 71. Pułk Piechoty. Pułk z początkiem września 1926 r. przeniesiony został z Komorowa koło Ostrowi Mazowieckiej do Zambrowa, gdzie stacjonował do wybuchu II wojny światowej. Pułk zaznaczył się w historii Polski. Brał udział w wojnie polsko-bolszewckiej, jak również w kampanii wrześniowej walcząc w składzie macierzystej 18. Dywizji Piechoty broniąc linii Narwi i zakończył swój szlak bojowy w bitwie pod Andrzejewem i Łętownicą. Pułk dobrze zapisał się w historii miasta, a jego tradycje kultywują Regionalna Izba Historyczna, jak również Stowarzyszenie Historyczne 71. Pułku Piechoty.

Czytaj dalej

Uroczystość otwarcia i poświęcenia sali koncertowej oraz Jubileusz 30-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Zambrowie

Uroczystość otwarcia i poświęcenia sali koncertowej oraz Jubileusz 30-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Zambrowie

23 września odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia sali koncertowej oraz Jubileusz 30-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie.
Uroczystość poprzedziło odsłonięcie płaskorzeźby patrona szkoły Witolda Lutosławskiego w holu na parterze nowego budynku.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, Dziekan Dekanatu Zambrowskiego ks. prał. Wojciech Nowacki, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Andrzej Bukowski, przedstawiciele Rady Rodziców, firm architektonicznej i wykonawczej, lokalnych samorządów i instytucji, dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz zaprzyjaźnionych szkół artystycznych, m.in. z Łotwy i Litwy, a także nauczyciele zarówno obecni, jak i emerytowani, uczniowie i absolwenci. Czytaj dalej

82. Rocznica Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem

82. Rocznica Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem

W dniu 19 września 2021 roku w Andrzejewie odbyły się uroczystości związane z obchodami 82. Rocznicy Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Każdego roku w jedną z wrześniowych niedziel z tej okazji w Andrzejewie odbywają się uroczystości patriotyczne upamiętniające żołnierzy walczących w obronie Ojczyzny.

18 Dywizja Piechoty wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Jej dowódcą był płk. dyplomowany Stefan Kossecki. We wrześniu 1939 r. zadaniem Dywizji była obrona 120 – kilometrowego pasa frontu wzdłuż Narwi od Kamianki do Rutek. Do 10 września 1939 r. 18 Dywizja Piechoty uczestniczyła w bojach z przeważającymi siłami niemieckimi na rubieży rzeki Narwi, następnie wycofała się wzdłuż kierunku z Łomży przez Zambrów na Nur. Dnia 11 września nie powiodła się próba opanowania węzła komunikacyjnego Zambrów, który już wcześniej był zajęty przez Niemców. Rano 12 września wykrwawione oddziały osiągnęły rejon Srebrny Borek, Paproć, Łętownica. Polskie oddziały z chwilą osiągnięcia rejonu Łętownicy rozpoczęły bój mający na celu przebicie się przez Andrzejewo. O świcie 13 września 1939 r. jak twierdzi płk Witold Sztark „18 Dywizja Piechoty nie skapitulowała ona przestała istnieć w wyniku walk z przeważającym nieprzyjacielem”. Czytaj dalej

82. rocznica agresji Związku Sowieckiego i deportacji na Sybir

82. rocznica agresji Związku Sowieckiego i deportacji na Sybir

17 września 2021 r. senator RP Marek Adam Komorowski wraz z strażakami ochotnikami: prezesem zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP W Kołakach Kościelnych Adamem Łubnickim i prezesem OSP w Szczodruchach Andrzejem Dmochowskim; uczcili pamięć poległych w obronie Ojczyzny w wyniku agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. jak również deportowanych Polaków na Sybir.

17 września 1939 o godzinie 4.00 rano wojska sowieckie Frontów Białoruskiego i Ukraińskiego w sile około 1 miliona żołnierzy przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji 1932, umowy wynikające z przynależności do Ligi Narodów oraz realizując ustalenia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow – czwartego rozbioru Polski. Agresja radziecka na Polskę nastąpiła w chwili, gdy toczyła się bitwa nad Bzurą, broniły się Warszawa, Lwów, Modlin oraz Hel, a dowództwo wojsk polskich podejmowało próby organizacji obrony na tzw. przedmościu rumuńskim. Wobec szybkich postępów wojsk sowieckiego Frontu Ukraińskiego organizacja obrony stała się niemożliwa. Czytaj dalej

Promocja książki doktora Jarosława Schabieńskiego „A w województwie suwalskim mgła…”

Archiwum Państwowe w Suwakach wspólnie z Augustowsko-Suwalskim Towarzystwem Naukowym oraz Wydawnictwem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowali promocję książki Pana Jarosława Schabieńskiego „A w województwie suwalskim mgła… władza i opozycja w województwie suwalskim w latach 1975 – 1981”.

Spotkanie odbyło się w środę 15. września o godzinie 17.00 w Archiwum Państwowym w Suwałkach. W spotkaniu wziął udział senator RP Marek Adam Komorowski.

Autor publikacji przybliżył czasy lat 70-tych ubiegłego stulecia, tj. funkcjonowanie władzy komunistycznej oraz pracy i działalności opozycji antykomunistycznej. Czytaj dalej

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci. Jego punktem kulminacyjnym był 12 września 2021, kiedy to w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym samym czasie do godności błogosławionej została wyniesiona także matka Elżbieta Róża Czacka – założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski i Matka Elżbieta Czacka, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zostali oficjalnie włączeni przez papieża Franciszka do grona błogosławionych. Zostały odsłonięte portrety beatyfikacyjne nowych błogosławionych, które powstały na podstawie ich fotografii, a do ołtarza przyniesione procesyjnie relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Czytaj dalej

82. rocznica Bitwy o Zambrów

82. rocznica Bitwy o Zambrów

12 września 2021 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Zambrowie rozpoczęły się uroczystości mszą świętą w intencji Ojczyzny, w której udział wzięły poczty sztandarowe, władze samorządowe, zuchy, delegacje przedszkoli, szkół, stowarzyszeń, policji, straży, służby więziennej, kombatantów, Sybiraków i innych związków, zakładów pracy oraz partii politycznych funkcjonujących w Zambrowie.

Następnie zebrani w pochodzie udali się pod pomnik poległych żołnierzy 71. Pułku Piechoty mieszczący się przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, gdzie wartę honorową pełnili harcerze 8 Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej 7 Ogni, 4 Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej „Walhalla” oraz żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, którzy uświetnili tegoroczne obchody święta 82. Rocznicy Bitwy o Zambrów. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia hołdu przez poczty sztandarowe oraz odśpiewania hymnu państwowego. Czytaj dalej

82. Rocznica wybuch II wojny światowej

82. Rocznica wybuch II wojny światowej

82 lata temu wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową- największą wojnę światową w historii, trwająca od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Podpisany 2 września 1945 roku na pokładzie pancernika USS „Missouri „w Zatoce Tokijskiej definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.

1 września 1939 roku w godzinach porannych Wehrmacht uderzył na Polskę wzdłuż granicy polsko-niemiecko-słowackiej. Wojnę rozpoczęło zbombardowanie Wielunia o godz. 4.35. Następnie, o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Tego samego dnia, we wczesnych godzinach rannych, Niemcy uderzyli na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsk, aresztowali pierwszych 250 Polaków mieszkających w Gdańsku i wymordowali polskich kolejarzy w Szymkowie. Tak właśnie rozpoczął się najkrwawszy w dziejach świata konflikt zbrojny, który pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Czytaj dalej

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022

Jak co roku, w jednej z podlaskich miejscowości odbyła się wojewódzka inauguracja nowego roku. Tym razem miała miejsce w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Sokołach.

Oprócz nauczycieli, rodziców i oczywiście samych uczniów, na uroczystości pojawili się także przedstawiciele resortu edukacji, władz samorządowych i duchowieństwa. W szkole stawili się m.in. Dariusz Piontkowski wiceminister edukacji i nauki, poseł na Sejm Stefan Krajewski, senator RP Marek Adam Komorowski, wojewoda Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras, ks. bp. Tadeusz Bronakowski, Beata Pietruszka podlaska kurator oświaty, Barbara Muzyk dyrektor OKE w Łomży i Agnieszka Rzeszewska przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Województwa Podlaskiego. Czytaj dalej